Rekuperacja

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, ma to jednak wiele wad, w tym między innymi wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę, urządzenie zwane rekuperatorem. Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.

Innymi słowy rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów

Teraz postaram się wyjaśnić Ci w jak najprostszy sposób zasadę działania rekuperacji.

Instalujesz w domu rekuperator. Rekuperator stanowi serce, centralę rekuperacji z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień powietrze to powietrze zimne i czyste (miejmy nadzieję, ale dla rekuperacji to nie problem) zaciągane z zewnątrz budynku. Drugie strumień to powietrze ciepłe, ale brudne, zużyte, wilgotne, wyciągane z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty – okrągłe kratki na suficie i ścianach. Te dwa strumienie powietrze spotykając się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze, ale co ważne, nie mieszają się ze sobą, gdyż każde płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze! Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o, najczęściej, zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.

Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów – co stanowi znaczną przewagę nad normalnym otwieraniem okien. Nie musisz się też martwić sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości i natury, gdyż filtry rekuperacji przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.

Sposób działania rekuperacji:

„Czerpnia” zaciąga świeże, zimne powietrze zewnętrzne i wprowadza je na wymiennik ciepła w rekuperatorze
Z przeciwległego kierunku („wyciąg z pomieszczeń”) zaciąga zużyte, ciepłe powietrze z pomieszczeń i wprowadza na wymiennik ciepła w rekuperatorze.

Po wymianie ciepła, świeże i ogrzane powietrze jest nawiewane do pomieszczeń, a powietrze zanieczyszczone i pozbawione temperatury jest wyrzucane na zewnątrz. Tak działa rekuperacja.

Na wymienniku ciepła dochodzi do przekazania energii/temperatury. Powietrze z kanału przepływając przez wymiennik ciepła „ogrzewa ” go, natomiast powietrze z drugiego kanału pobiera „pozostawioną” temperaturę/energię z wymiennika. Proces ten nazywa się wymianą ciepła.
Po wymianie ciepła, świeże i ogrzane powietrze nawiewane jest do pomieszczeń za pomocą kanałów przeciwlegle, przy użyciu kanału, powietrze zanieczyszczone i pozbawione temperatury jest wyrzucane na zewnątrz. Tak działa rekuperacja.

Rekuperacja, a wentylacja grawitacyjna

Aby lepiej zrozumieć, czym jest rekuperacja, musimy mieć świadomość jak do tej pory radzono sobie z wymianą powietrza w budynkach, czyli co to jest wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna w przeciwieństwie do systemu rekuperacji, nie potrzebuje do swojego działania żadnego urządzenia, opiera się na systemie kominów. Tak naprawdę, wentylacja grawitacyjna to ładna nazwa dla dziur przebitych przez mury Twojego domu. Rekuperacja opiera się na dwóch strumieniach powietrza wytwarzanych przez rekuperator. Wentylacja grawitacyjna opiera się na jednym strumieniu powietrza wytwarzanym różnicą ciśnień między wnętrzem budynku, a jego otoczeniem. Docelowo, kominy wentylacji grawitacyjnej powinny wyciągać zużyte powietrze na zewnątrz budynku, zaś świeże powietrze powinno napływać przez…  szpary w drzwiach, oknach, wywietrzniki itd.

Jeśli budujesz energooszczędnie, rekuperacja to jedyny możliwy system wentylacji jaki masz do wyboru.

Już na pierwszy rzut oka widać tutaj wady wentylacji grawitacyjnej w stosunku do rekuperacji. Po pierwsze wentylacja grawitacyjna wyciąga z domu ciepłe powietrze i w żaden sposób nie gromadzi tego ciepła, za ogrzanie którego już przecież zapłaciłeś. Tymczasem przez otwarte okno i nieszczelności w budynku nawiewane jest świeże, ale zimne powietrze, które wymaga całkowitego ogrzania. Rekuperacja, tymczasem, pobiera ciepło z wywiewanego powietrza i  przekazuje je powietrzu nawiewanemu, dzięki czemu możliwa jest oszczędność energii wymaganej do ogrzania tego powietrza, do pożądanej temperatury sięgająca 30%.

Kolejna sprawą jest to, że wentylacja grawitacyjna w żaden sposób nie filtruje, tak jak rekuperacja, nawiewanego powietrza. Jeśli na zewnątrz jest pełno zanieczyszczeń i alergenów – to jeśli otworzysz okno – wszystko wleci do Twojego domu. Jak tego okna nie otworzysz – będzie wilgotno i duszno. I tak źle i tak niedobrze. Rekuperacja całkowicie eliminuje ten problem, gdyż do swojego działania nie wymaga otwierania okien, a nawet zaleca się ich zamykanie, by powstrzymywać niepotrzebne straty ciepła.

Gwoździem do trumny tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej, jest nowy sposób budownictwa. Wentylacja grawitacyjna sprawdza się tam, gdzie stolarka okienna i drzwi są nieszczelne, przepuszczają powietrze z zewnątrz. Jednak od jakiegoś czasu, coraz większą popularność zdobywa budownictwo energooszczędne, a nawet pasywne, gdzie całkowicie eliminuje się występowanie mostków cieplnych, czyli właśnie miejsc utraty ciepła takich jak nieszczelne drzwi czy okna. W przypadku domu energooszczędnego rekuperacja nie jest wyborem, jest koniecznością. Jeśli brudne, wilgotne powietrze nie ma gdzie odpływać, a tylko napływa zimne z zewnątrz, to prowadzi do gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach – nie jest to ani komfortowe, ani zdrowe dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeśli budujesz energooszczędnie, rekuperacja to jedyny możliwy system wentylacji jaki masz do wyboru.

Rekuperacja, a oszczędność i odzysk ciepła

Jeśli czytasz ten artykuł o rekuperacji, to całkiem prawdopodobne, że czytałeś już w sieci inne artykuły dotyczące sposobów wentylacji. Pewnie widziałeś także podawane tam informacje, że dzięki rekuperacji możesz oszczędzić nawet 60, 70% wydatków na ogrzewanie Twojego domu. W tym miejscu trochę Cię zmartwię – oszczędności takie są nierealne, opierają się na wyidealizowanych obliczeniach.

Z doświadczenia naszej firmy wynika, że dobry system rekuperacji pozwala na realną oszczędność energii wynoszącą 30%.

30% to aż jedna trzecia mniej wydatków na ogrzewanie Twojego domu tylko dzięki jednemu rozwiązaniu jakim jest rekuperacja! Dzięki zastosowaniu innych systemów ograniczających straty ciepła (odpowiednia izolacja, unikanie występowania mostków ciepła itd.) możesz ograniczyć wydatki na ogrzewanie jeszcze bardziej, nawet kilkukrotnie w stosunku do tradycyjnego budownictwa.

Pamiętaj też, że oszczędności na rachunkach jakie daje rekuperacja to tylko najmniej ważna korzyść wynikająca z systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła!

Rekuperacja, a zdrowie i komfort Twoje i Twojej rodziny.
Mówiąc o rekuperacji często skupiamy się na kwestiach technicznych i ekonomicznych, zapominając często o jednej z największych, jeśli nie największej korzyści jakie daje Ci rekuperacja – zdrowiu.

Niestety, żyjemy w czasach, gdy otwarcie okna w mieszkaniu nie zawsze wiąże się z napływem czystego, świeżego, rześkiego powietrza, którym radośnie napełniają się Twoje płuca. Przeciwnie, otwarcie okna często wiąże się z napływem smogu, dymu, pyłu, alergenów i hałasu do Twojego mieszkania. Często wydaje się, że lepiej byłoby tego okna nie otwierać nigdy – ale to nie jest możliwe, jeśli nie chcesz mieć nadmiernie wilgotnego i zanieczyszczonego mieszkania. Tutaj z pomocą przychodzi rekuperacja, która filtruje, czyści i ogrzewa powietrze napływające do Twojego domu.

Rekuperacja chroni od kolejnej plagi współczesności – alergii. Alergie na pyłki roślin są coraz bardziej powszechne. W okresach pylenia roślin, na które jesteś uczulony Ty lub członkowie Twojej rodziny, normalne życie jest trudne do zniesienia – chroniczny katar, zaczerwienione oczy, uczucie swędzenia itd. Od alergenów nie uchroni Cię wybudowanie domu w czystej okolicy, ale rekuperacja może być nieocenionym sprzymierzeńcem – nie musisz otwierać okna, by cieszyć się czystym i świeżym powietrzem.

Rekuperacja stale wymienia powietrze w Twoim domu utrzymując odpowiedni poziom wilgoci – dzięki temu chroni Cię przed jeszcze jedną zmorą wilgotnych mieszkań – grzybem. Myślę, że nie muszę Cię przekonywać o szkodliwości posiadania grzyba na ścianie mieszkania.

Za zdrowiem, idzie komfort życia w domu z rekuperacją. Rekuperatory coraz częściej cechują się pełną automatyką działania. Przyjmujesz w domu gości? Rekuperator automatycznie dostosuje swoje parametry, tak by zapewnić świeże powietrze niezależnie od liczby osób wydychających dwutlenek węgla i wilgoć w Twoim mieszkaniu. A może właśnie gotujesz i zapachy roznoszą się po całym domu? Rekuperacja zadba o to, byś nie musiał cały dzień czuć w powietrzu ryby, którą jadłeś na obiad. Wyjeżdżasz na kilka dni i nikogo nie będzie w domu? Rekuperacja sama spowolni swoje obroty, obniżając zużycie energii elektrycznej.

Dodatkowe korzyści wynikające z posiadania rekuperacji

Rekuperacja daje Ci oszczędności na ogrzewaniu domu, zwiększa komfort mieszkania i dba o Twoje zdrowie. W sumie już te trzy elementy są wystarczającym powodem, dla którego rekuperacja jest obowiązkowym elementem w nowoczesnym budownictwie. Rekuperacja jest jednak tak dobrym systemem, że daje jeszcze więcej, dodatkowych korzyści! Poniżej krótko podsumowuję opisane już korzyści jakie daje rekuperacja i wymieniam dodatkowe:

 • rekuperacja to oszczędność energii
 • filtrowanie powietrza z pyłków – bardzo ważne dla alergików!
 • brak zanieczyszczeń z zewnątrz – dym z kominów, samochodów itp.
 • brak hałasu z otwartego okna, jeśli mieszkasz przy drodze
 • sterowanie ilością powietrza nawiewanego i wyciąganego – pełna kontrola nad instalacją
 • wentylacja na żądanie – szybkie przewietrzanie pomieszczeń
 • szybkie usuwanie wilgoci – suche okna (zwłaszcza w kuchni i łazienkach), suche lustra (łazienki)
 • szybkie usuwanie zapachów: kuchnia / WC
 • mniejsza ilość kurzu w mieszkaniu – oczywiście rekuperator nie zastępuje odkurzacza
 • czyste powietrze – brak roztoczy, wirusów, bakterii
 • brak owadów wiosną i latem – nie ma konieczności otwierania okien
 • w pomieszczeniach z wentylacją szybciej schnie pranie
 • w wentylowanych pomieszczeniach szybciej schną podłogi po umyciu
 • rekuperacja to też możliwość rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje takie jak chłodzenie lub dogrzewanie powietrza
 • rekuperacja może być w pełni automatyczna przy wykorzystaniu czujników CO2 i wilgoci
 • rekuperacja może być podłączona pod instalacje inteligentnego budynku
 • rekuperacja zwiększa wartość i standard budynków i mieszkań
Rekuperacja jako niezbędny element domu energooszczędnego i pasywnego

Jeśli budujesz dom, na pewno spotkałeś się z takimi określeniami jak dom pasywny i dom energooszczędny. Rekuperacja jest system niezbędnym w obu rodzajach domów.

Można powiedzieć, że domy dzielą się na tradycyjne, energooszczędne i pasywne.

Współczesne domy wybudowane tradycyjnie mają zapotrzebowanie energetyczne do 120kWh/(m2·rok) (to ilość energii potrzebna do ogrzania metra kwadratowego Twojego domu w ciągu roku). (domy budowane wcześniej często mają zapotrzebowanie przekraczające 200 kWh)

Domy energooszczędne to takie, gdzie zapotrzebowanie energetyczne wynosi od 30 do 60 kWh (m2·rok) (czyli potrzebują od dwóch do czterech razy mniej energii!).

Domy pasywne, najmniej w Polsce popularne bo i wymagające największych kosztów i kompromisów, mają zapotrzebowanie energetyczne nie przekraczające 15 kWh (m2·rok) (8 razy mniej od budownictwa tradycyjnego).

By uzyskać tak dużą oszczędność energii w domach pasywnych i energooszczędnych – stawia się na doskonałą izolację domu od otoczenia. Oznacza to, że nie może istnieć żadne przebicie, przez które ciepło ulatywałoby, bezsensownie w przestrzeń. Innymi słowy – wentylacja grawitacyjna, kominowa nie ma racji bytu w tego rodzaju budownictwie, to tak, jak gdybyś wywiercił dziurę w dnie swojego nowo zwodowanego jachtu. Budując energooszczędnie rekuperacja to konieczność.

Mówisz dom energooszczędny – myślisz rekuperacja.

Kiedy podjąć decyzję o zainstalowaniu rekuperacji?
Rekuperacja to system, o którym powinieneś pomyśleć jeszcze na etapie budowania domu. Oczywiście, jest możliwe zainstalowanie rekuperacji w domu już wybudowanym – wiąże się to jednak z wyższymi kosztami i niedogodnościami wynikającymi z prac trwających kilka dni.

Rekuperacja wpisana w plany budowy domu to także oszczędność. Wiedząc, że będziesz instalować rekuperację, od razu możesz (a nawet powinieneś) zrezygnować z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej (co kosztuje przecież tysiące złotych).

W momencie budowania domu, nie musisz jeszcze mieć zakupionego rekuperatora. Wystarczy mieć wykonany projekt rekuperacji, dzięki któremu firma, która będzie montować u Ciebie rekuperację, poprowadzi odpowiednie kanały i zabezpieczy miejsce w którym zostanie zainstalowany rekuperator.

Jak wybrać dobrą firmę do montażu rekuperacji?

Przede wszystkim należy postawić na profesjonalistów. Rekuperacja jest nie mniej ważnym systemem niż instalacja elektryczna czy wodna. Zlecenie wykonania rekuperacji hydraulikowi, jako dodatkowego zadania, ma tyle samo sensu co zlecenie elektrykowi poprowadzenia instalacji wodnej. Elektryk jest od instalacji elektrycznej, hydraulik od wodnej, a osobna specjalizacja to montaż rekuperacji.

Kiedy już zdecydujesz się na profesjonalną firmę, która zamontuje u Ciebie rekuperację, wybierz taką, która zrobi to kompleksowo, to znaczy: przygotuje projekt, pomoże w wyborze odpowiednich kanałów i urządzenia, dokona instalacji oraz będzie zajmowała się późniejszym serwisowaniem Twojej rekuperacji.

3 najczęstsze błędy popełniane przy montażu rekuperacji

Najpoważniejszym błędem, który jest niestety bardzo powszechny, jest montaż rekuperacji bez wykonania projektu. Jest to zazwyczaj pochodna tego, że za instalację rekuperacji bierze się osoba nie mająca do tego kompetencji, np. elektryk. Tylko wcześniejsze przygotowanie projektu rekuperacji umożliwia sprawne i poprawne zamontowanie tego systemu – począwszy od wyboru mocy urządzenia, przez dobór średnicy kanałów, na odpowiedniej regulacji rekuperatora skończywszy.

Drugim problemem z którym często się spotykamy, jest brak izolacji na kanałach, co sprawia, że rekuperacja nie odzyskuje tyle energii, ile by mogła przy odpowiedniej izolacji. W skrajnych przypadkach prowadzi to do zupełnego braku efektywności rekuperacji lub popsucia urządzenia!

Trzeci powtarzający się błąd, to nieodpowiedni dobór średnic kanałów rekuperacji, przez co rekuperacja staje się hałaśliwa i wpływa to negatywnie na komfort domowników.

Czy rekuperacja jest niezbędna?

Czy rekuperacja jest niezbędna? Do wyboru masz tak naprawdę tylko 2 opcje: wentylację grawitacyjną i rekuperację. O tym jakie są wady tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej już wiesz. Wiesz też, że koszt instalacji rekuperacji jest tak naprawdę niewiele wyższy od tej tradycyjnej wentylacji. Nawet pomijając kwestię kosztów, oszczędności energii, komfortu itd. korzyści zdrowotne wynikające z posiadania rekuperacji przesądzają sprawę.

Rekuperacja

W CZYM MOGĘ POMÓC

Skontaktuj się z namiNasz doradca
Bogumił Wosz
tel.: 509 711 046
e-mail: 
biuro@izocraft.com

Zapytanie ofertowe

Pomożemy Państwu szybko wycenić projekt. Zachęcamy do skorzystania z naszego formularza i prosimy o podanie jak największej liczby szczegółów dotyczących Państwa projektu.

W tym celu prosimy o przejście do formularza kontaktowego.